Odpoczynek z książką

Dla wielu z nas czytanie książek to czas relaksu. Chwila dla siebie po codziennych obowiązkach. Ten wpis dedykujemy wszystkim, którzy zastanawiają się, po jaką książkę sięgnąć tym razem.

Romans z kryminałem w tle

Słodkie romanse zdecydowanie się znudziły. Dla miłośniczek gatunku pojawiła się książkowa hybryda: połączenie romansu z kryminałem i erotykiem. Przykładem tego rodzaju literatury jest bijący rekordy popularności cykl Blanki Lipińskiej 365 dni. Trudno jednoznacznie sklasyfikować ten gatunek, ale z pewnością zawiera dużą dawkę erotyki i wartki, kryminalny wątek. Do zobaczenia także ekranizacja w kinie.

W podobnym klimacie, chociaż ze zdecydowanie mniejszą dawką erotyki utrzymane są powieści Pauliny Świst. Ich akcja jest wybitnie kryminalna, ale nie brakuje w nich namiętnego romansu i płomiennych intymnych opisów.

Żona szejka

Laila Shukri to polska autorka, żona szejka mieszkająca wraz z nim w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Autorka tworzy pod pseudonimem z obawy o swoje bezpieczeństwo. W swoich książkach opisuje życie kobiet będących żonami muzułmańskich szejków. Pokazuje sytuacje kobiet, a właściwie dziewczynek, wydawanych nieletnio za mąż oraz totalną dominację mężczyzn. Do najpopularniejszych książek autorki należą Byłam kochanką arabskich szejków, Jestem żoną szejka i wiele innych. Lektura pozwala na poznanie zwyczajów bogatych krajów arabskich.

Światło w środku nocy

To najnowsza powieść Jojo Moyes o kobietach, które realizują własne pasje i marzenia. Mimo, że akcja powieści rozgrywa się w XIX w., to na tle losów bohaterek autorka zwraca uwagę na wartości uniwersalne i wciąż aktualne: odpowiedzialność, lojalność, przyjaźń i miłość. Mimo ważnych tematów książkę czyta się jednym tchem, na co wpływ ma wartka akcja i zagmatwana fabuła. Warto nadmienić, że Jojo Moyes to jedna z najbardziej poczytnych współczesnych autorek. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków, a każda zyskała status bestsellera.

Bywa, że po ciężkim dniu nie mamy już siły na czytanie grubych tomów. W takiej sytuacji rozwiązaniem są humorystyczne poradniki na przykład Jak wytrzymać z mężczyzną. Miłej lektury.