Nasze pasje: kwiaty we wnętrzach

Moda na kwiaty we wnętrzach pojawiła się kilka lat temu i trwa do chwili obecnej. Nic nie wskazuje, żeby miała się zmienić. Natomiast zmianie ulegają modne kwiaty. Ostatnie dwa lata to niepodzielne rządy monstery, która nie tylko króluje w donicach, ale także jako wnętrzarski print. Dokonując wyboru kwiatów we wnętrzach, warto poznać kilka ważnych zasad.

Kwiaty do sypialni

W sypialni powinny stać kwiaty, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także filtrują powietrze. W tej roli doskonale sprawdza się skrzydłokwiat, który dodatkowo nie wymaga dużej ilości dziennego światła. Jego liście są trujące dla zwierząt, więc uważać powinny właścicielki kotów. W roli „filtrów” powietrza doskonale sprawdzą się także bluszcz pospolity, paprotka czy dracena.

Ozdoba salonu

W pokoju dziennym, o ile pozwala na to miejsce, warto ulokować jeden większy okaz. Kwiat z dekoracyjnymi liśćmi będzie dodatkową ozdobą wnętrza. Polecamy przede wszystkim wciąż modną monsterę, rozłożystego sagowca a nawet okazały egzemplarz bonsai. Wybór odpowiedniego gatunku determinują warunki oświetleniowe i ilość miejsca.

Kwiaty powtarzające kwitnienie

Wszystkie kochamy kwitnące kwiaty. Są nie tylko ozdobą naszych wnętrz, ale również cieszą oczy i napawają optymizmem. Kwitnące kwiaty z powodzeniem mogą zastąpić te cięte, jeśli ułożone są w większej kompozycji. Królami kwitnienia są storczyki, a przy tym ich kwiaty zachwycają wielością barw. Kolejną ich zaletą jest fakt, że kwiaty utrzymują się bardzo długo (nawet kilka miesięcy), a roślina nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Do roślin powtarzających kwitnienie, ale tylko zimową porą, należą grudniki. Kwitną już dwa tygodnie po zwiędnięciu poprzedniego kwiatostanu, najczęściej od grudnia do marca.

Rośliną do zadań specjalnych jest natomiast zamiokulkas. Ten mięsistolistny kwiat jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki – wytrzyma chłód, brak słońca i sporadyczne podlewanie. Dlatego może stać w miejscach, które dla innych gatunków nie są odpowiednie: w łazienkach, przedpokojach czy ciemnej kuchni.

Na koniec ostrzeżenie: uprawianie kwiatów domowych wciąga. Dla wielu osób (nie tylko kobiet) kwiaty domowe są wielką pasją.