Dlaczego warto poszukiwać nowych pasji?

Nie od dzisiaj wiadomo, że inwestycja w siebie jest najlepszą inwestycją. Poszukiwanie nowych zainteresowań i pasji jest ważne nie tylko dla ducha, ale również dla ciała. O tym, dlaczego tak jest, piszemy poniżej.

Przełamanie rutyny

Poznawanie i nauka nowych rzeczy to świetna okazja do przełamania dotychczasowej rutyny. Poszukiwanie nowych aktywności pozwala nam lepiej zrozumieć, co nas interesuje, a na co absolutnie nie mamy ochoty. Nowe pasje mogą być pomocne w urządzaniu domu, uzupełnieniu garderoby czy założeniu hodowli kotów. Nowe aktywności fizyczne sprzyjać mogą zachowaniu zdrowia, ale także poznaniu nowych ludzi, którzy mają zainteresowania podobne do naszych. To nie wszystko. Nowe zainteresowania nie muszą być ukierunkowane na aktywność, rozumianą jako aktywność fizyczną. Przeciwnie, dzięki nim niektóre z nas mogą wprowadzić do swojego życia nowe sposoby na rozrywkę, chociażby grę w kasynie online Spin Palace, czy rytuał codziennego czytania kobiecej prasy lub książki.

Przyjemność

Uczenie się nowych rzeczy sprawia nam przyjemność, daje satysfakcję. Satysfakcja jest większa, jeśli efekty nowego działania są widoczne. Okazuje się, że podczas nauki nowych umiejętności na skutek skomplikowanych reakcji chemicznych wytwarzana jest dopamina, zwana hormonem szczęścia. To własnie uczucie przyjemności motywuje nas do podejmowania dalszych działań. Nowe rzeczy aktywują nasz mózg.

Ochrona komórek mózgowych

Poza niewątpliwymi zaletami dla naszego samopoczucia, nowe pasje sprzyjają także naszemu zdrowiu. Wiele badań naukowych potwierdza, że jedyną skuteczną formą zapobiegania chorobom degeneracyjnym mózgu jest nieustanne ćwiczenie nowych rzeczy. Dzięki temu między neuronami powstają nowe połączenia, co sprzyja zachowaniu długiej sprawności psychicznej. Wbrew obiegowej opinii mózg wcale nie lubi krzyżówek – najlepszą gimnastyką jest dla niego nauka języków obcych. Przypuszcza się nawet, że jest ona skutecznym remedium na chorobę Alzheimera.

Znalezienie nowych pasji to także doskonały sposób, by w przyszłości uczynić z niej źródło stałych lub dodatkowych dochodów. Wiele dobrych biznesów postało właśnie dzięki pasji ich założycieli. Mimo to, nie powinna to być jedyna motywacja dla nowych aktywności.