Kolory roku 2018

05 stycznia


Po co w ogóle wybierać kolor roku i jaki wpływ ma to na nas, zwykłych ludzi, niekoniecznie zainteresowanych designem? Obojętnie jakie jest nasze zdanie na ten temat, kolory roku zaczną pojawiać się w naszym otoczeniu w większym natężeniu. Obrazują one aktualne trendy i tendencje w różnych dziedzinach pojektowania. Wybrane kolory pojawią się na różnych produktach: ubraniach, meblach, opakowaniach, kosmetykach.  Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jakie kolory będą popularne w tym roku i jaka jest moja opinia o nich, zapraszam do dalszej części wpisu.

Pantone

Najważniejszą marką dokonującą wyboru koloru roku jest oczywiście Pantone. Zanim przyjrzymy się bliżej ich tegorocznej propozycji, chciałabym wrócić jeszcze na chwilę do koloru, który królował w zeszłym roku. Była to świeża zieleń o nazwie greenery.

A post shared by PANTONE (@pantone) on

Oczywiście kolory roku nie są wybierane przypadkowo, za każdym z nich stoi określona filozofia. W zeszłym roku marka odwoływała się do wartości związanych z życiem blisko natury, ekologią, slow life. Natomiast w roku 2018 eksperci Pantone poszli w zupełnie innym kierunku.

A post shared by PANTONE (@pantone) on

Ultra violet kojarzy mi się z takimi hasłami jak: nowoczesność, kosmos, futuryzm, miasto, rozwój technologiczny, przyszłość. Wg Pantone kolor ten symbolizuje także oryginalność, pomysłowość i wizjonerskie myślenie.

Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować, że zmienia się nasze podejście do kolorów we wnętrzach. Jeszcze niedawno królowały wnętrza białe, szare, wyciszające, teraz projektanci coraz częściej sięgają po mocne i zdecydowane barwy. To samo widać np. w makijażach. Znowu modne stają się te różnokolorowe, a także błyszczące, metaliczne. Pojawiła się także moda na rzeczy związane z kosmosem. Widać to np. w ubraniach z kosmicznymi motywami gwiazd i księżyców, ze sztucznych, połyskujących materiałów. Ultra violet doskonale się w te tendencje.

A post shared by PANTONE (@pantone) on

A post shared by PANTONE (@pantone) on
Czy spodobał mi się kolor roku 2018 zaproponowany przez Pantone? No cóż, tym razem to zupełnie nie moja bajka. Na pewno nie użyłabym go koloru we wnętrzu, choć może mogłabym kupić ubranie w tym kolorze. Mimo, że osobiście nie czuję potrzeby wprowadzania go w swoje otoczenie, będę śledzić jak poradzą sobie z nim projektanci z różnych dziedzin, ponieważ jest on kolorem dosyć trudnym i nowatorskim.

Dulux


A post shared by Dulux Polska (@dulux_polska) on
Zupełnie inny jest kolor zaproponowany w tym roku przez Dulux. Jego filozofia zbliżona jest bardziej do greenery. Różowy a brąz ma nas wyciszać, zbliżać do natury i uspokajać. Zastosowany w mieszkaniu ma sprawić, że nasz dom stanie się spokojnym azylem w coraz szybciej pędzącym świecie. Zobaczcie zresztą film przygotowany przez markę Dulux, który w bardzo czytelny sposób tłumaczy symbolikę koloru.

A post shared by Dulux Polska (@dulux_polska) on

A post shared by Dulux Polska (@dulux_polska) on

A post shared by Dulux Polska (@dulux_polska) on

Kolor różowy a brąz podoba mi się przede wszystkim dlatego, że jest nieoczywisty i oryginalny. Może nie jestem nim zachwycona tak na 100% jednak, gdybym miała wybrać, który z trzech kolorów roku chciałabym zastosować w swoim mieszkaniu, to byłby właśnie ten. Najlepiej prezentuje się w towarzystwie mebli z ciemnego drewna a także białych i oczywiście dużej ilości zielonych kwiatów doniczkowych.

Benjamin Moore


Czas na kolor, który spodobał mi się najbardziej. Jest on idealny na Boże Narodzenie. Kojarzy mi się z dawnymi czasami, ze starymi kamienicami, nostalgicznymi opakowaniami czekoladek. Marka Benjamin Moore podkreśla także jego siłę, wrażenie jakie wywołuje na odbiorcach, witalność i energię. Od jakiegoś czasu czerwony bardzo często pojawia się na ubraniach, osobiście nie miałabym nic przeciwko sukience w tym kolorze. :)

Czerwień caliente to kolejny kolor nieoczywisty. Ma w sobie odrobinę brązu, dlatego jest spokojniejsza i bardziej kojąca dla naszego wzroku niż "zwykła" czerwień. Nasuwa na myśl skojarzenia związane z przytulnością, a także z elegancją i wytwornością. Pasuje do miękkiej kanapy w którą chcemy się zapaść czy do dekoracyjnych foteli w teatrze.


Jestem ciekawa jakie jest wasze zdanie na temat tegorocznych kolorów roku. Który z nich chcielibyście zastosować w wystroju waszych mieszkań?

You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za Twój komentarz.

Facebook