Pocztówka ze świata offline: radio

02 marca


Był wieczór. Wszyscy siedzieli w pokojach, każdy zajęty swoimi sprawami. Poszłaś do kuchni zrobić herbatę. Nalewając wodę do czajnika, zauważyłaś stojące na parapecie radio. Design z początku lat dwutysięcznych nie pasował do skandynawskiego wystroju wnętrza. Właściwie to dawno należałoby już je wyrzucić.

Trochę bezmyślnie nacisnęłaś przycisk on/off. Rozległ się głośny szum. Przekręciłaś pokrętło i udało ci się natrafić na stację radiową. Popłynęły dźwięki muzyki klasycznej.

Stojąc z kubkiem herbaty, z czołem opartym o szybę słuchałaś kojących dźwięków...

***

Deszcz padał coraz mocniej. Starając się omijać kałuże, szliście razem pod jednym parasolem. Nareszcie ukazały się przeszklone drzwi kawiarni, przez które widać już było, rozświetlone żółtym blaskiem wnętrze. Usiedliście przy stoliku pod ścianą.

Wyjęłaś telefon, żeby zrobić zdjęcie swojej kawy. Już miałaś wejść na Instagrama, jednak poczułaś jakiś nieokreślony żal... Pomyślałaś, że ostatecznie możesz zrobić to później.

Rozmowa ciągnęła się w nieskończoność. Z głośników dobiegały dźwięki starych ballad. Było ciepło, a w małych słoiczkach płonęły świeczki. Znajdowaliście się jakby w innym świecie.

***

W1894 roku młody Włoch, Guglielmo Marconi rozpoczął swoje eksperymenty z falami radiowymi. Jako wynalazcę radia powszechnie uważa się właśnie jego, jednak jak to często bywa w takich przypadkach, sytuacja nie była do końca jasna. Marconi w swoim wynalazku wykorzystał odkrycia serbskiego inżyniera – Nikoli Tesli. Ostatecznie to właśnie jemu, niestety już po śmierci przyznano prawa patentowe.

Radio było jednym z tych wynalazków, które odmieniły świat. Okazało się, że jest możliwe przesyłanie informacji na ogromne odległości, z błyskawiczną szybkością i bez korzystania z kabla.
Nigdy wcześniej wiadomości nie były przekazywane tak szybko, tak dużej ilości osób.

Pierwsza stacja radiowa powstała w 1920. Od 1994 możemy słuchać radia bez konieczności korzystania z radioodbiornika – przez Internet.

***
Kiedy byłam na studiach, muzyki słuchałam tylko na komputerze. Nie podobało mi się takie rozwiązanie, bo zazwyczaj było to jednoznaczne z włączeniem Internetu i scrollowaniem Facebooka. Teraz uwielbiam słuchać mojego starego radia, które dostałam od babci na Komunię. :) Wieczorem włączam ulubioną stację, gotuję kolację, a potem sprzątam i nic mnie nie rozprasza – cieszę się chwilą.

Jak myślicie, czy w przyszłości wszystkie stacje radiowe przeniosą się do Internetu i z falami radiowymi wspólną będą miały tylko nazwę? Kiedy to nastąpi?
Czy zdarza wam się jeszcze słuchać tradycyjnego radia, a może już całkowicie przestawiłyście się na przekaz online?

You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za Twój komentarz.

Facebook