Trzeba być sobą

20 października


Być sobą. Można to stwierdzenie potraktować jak banał. Lub jak przyzwolenie do spełniania wszystkich swoich zachcianek.

Co to znaczy być sobą? Powiem wam, jak ja to rozumiem.

Dla mnie, być sobą, to podążać za tym co jest w moim sercu. Kolejny wyświechtany frazes? Niekoniecznie. Nie mam tu na myśli żadnych uczuć czy emocji. Chodzi o pragnienia, które są głęboko we mnie, które się nie zmieniają, o których wiem, że są dobre.
Myślę, że jeśli dobrze się zastanowicie, też będziecie je w stanie w sobie odszukać. Dla części z was będą to pragnienia, które wcielacie już w życie lub do których dążycie. Dla innych będą to marzenia, które, kiedyś porzuciliście.

Te pragnienia mogą dotyczyć zarówno rzeczy wielkich, poważnych jak i tych małych, codziennych. Bycie sobą to ciągłe wybieranie tego co podpowiada mi serce i co będzie dobre - dla mnie i dla innych.

Czasem jest tak, że boimy się być sobą. Szczególnie jeżeli odstajemy od pewnych ogólnie przyjętych norm i oczekiwań innych ludzi. Co należy wtedy zrobić?

TRZEBA być sobą (nie tylko WARTO).

Każdy z nas ma w sobie ukryte dary i umiejętności, których nie posiada nikt inny. Jeżeli nie będziesz sobą, pozbawisz świat czegoś wyjątkowego.

Bycie sobą, jest po prostu bardziej ciekawe. Czy wolisz rozmawiać z osobą, która mówi tylko to, co inni chcieliby usłyszeć, czy może z tą, która odważnie wyraża swoje zdanie? Dlaczego tak bardzo irytują nas zachowania „pod publiczkę”?
Jak zaprzyjaźnić się z kimś, kto rozmawia tylko na „bezpieczne” tematy, a boi się otworzyć przed nami swoje wnętrze?

Gdyby każdy z nas bał się pozostać sobą i robił tylko to, co inni od niego oczekują, świat byłby pełny sprawnie działających ale pozbawionych wyższych dążeń maszyn.

Jeżeli, pójdziesz za głosem serca spotkasz się z krytyką. Tak jak kobieta, która postanowiła poświęcić się pracy zawodowej. I ta, której największą ambicją jest zająć się swoim domem i rodziną. Oraz ta, które chciałaby łączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie się to podobać.

Na szczęście jest to tylko jedna strona medalu. Bo oprócz tego:

- Będziesz szczęśliwy zajmując się tym co kochasz.

- Idąc za głosem serca, będziesz robić to w czym jesteś naprawdę dobry – w ten sposób więcej osiągniesz i pomożesz innym ludziom.

- Postępowanie zgodnie ze swoimi ideałami da ci poczucie szczęścia i spełnienia - zarazisz tym innych.

- Będziesz w stanie kochać i zajmować się swoją rodziną, tak jak ona na to zasługuje.

- Staniesz się inspiracją dla swojego otoczenia.

- Zmienisz mały kawałek świata w którym się znajdujesz w lepsze miejsce.

Ludzie, którzy zmieniali nasz świat i których teraz podziwiamy, osiągnęli tak wiele, bo nie bali się iść za głosem serca. Jak teraz wyglądałaby nasza rzeczywistość, gdyby Albert Einstein, Maria Skłodowska-Curie czy Karol Wojtyła dali się wtłoczyć w schematy przeciętnego, takiego samego dla wszystkich życia?..


You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za Twój komentarz.

Facebook