Jesienne świeczniki z masy solnej

27 października


Najbardziej lubię dekorować dom jesienią. Natura dostarcza nam wtedy największą ilość inspiracji, a do zrobienia jesiennych ozdób nie potrzeba wiele wysiłku. Wystarczy pozbierać to co leży w parku czy ogrodzie i już możemy stwarzać w mieszkaniu jesienny klimat.

W tym roku postanowiłam pójść o krok dalej i tak powstały świeczniki, którę tworzą idealną całość z naturalnymi dekoracjami. Lubię kiedy wygląd mieszkania co jakiś czas się zmienia, ale nie widzę sensu w kupowaniu co sezon nowych ozdób. Opcja DIY jest dla mnie najlepsza. Łączy w sobie trzy rzeczy: rozrywkę, oszczędność i ekologię. :)

Jeżeli macie ochotę zrobić podobne świeczniki, przeznaczcie sobie na to trochę czasu. Na szczęście samo wykonanie jest bardzo proste (nie byłabym sobą, gdyby było inaczej). Pracę najlepiej rozłożyć na trzy dni. Pierwszego uformować liście z masy solnej i wysuszyć, drugiego pomalować, a trzeciego skleić. Do malowania świeczników użyłam farb akwarelowych, ponieważ zależało mi na dość subtelnych barwach, które dobrze będą się ze sobą łączyć. Myślę, że nadałyby się do tego też zwykłe plakatówki, czy tempery. To jak ozdobicie liście pozostawiam waszej inwencji twórczej, ja postawiłam na barwy jesieni. :)


Jak samemu wykonać świeczniki z masy solnej

Potrzebne będą:
na masę solną:

1 szklanka mąki
1 szklanka soli
1/2 szklanki wody

dodatkowo:

wałek, nożyk, papier do pieczenia, blacha, piekarnik, farby akwarelowe lub inne materiały do ozdób, klej wikol, świeczki

Mąkę i sól dokładnie mieszamy w misce. Dolewamy po trochu wody i zagniatamy na gładkie ciasto. Mi ciasto z tej proporcji wydało się zbyt miękkie, dlatego dodałam jeszcze trochę soli.

Ciasto partiami rozwałkowujemy. Za pomocą nożyka wykrawamy z niego kształty liści (jako szablonu użyłam zwykłego liścia, zerwanego z drzewa). Następnie robimy nacięcia tak, aby zaznaczyć rowki w liściu.

Na koniec wykrawy z masy koła, które posłużą nam jako podstawa świecznika. Średnica koła zależy od rozmiaru świeczki jaką chcemy użyć.

Gotowe kształty suszymy w piekarniku nagrzanym do temp. 70 stopni. Co jakiś czas sprawdzamy czy masa jest już sucha. W trakcie suszenie elementy należy przekręcić do góry nogami.
Masę solną możemy także podsuszyć na grzejniku czy piecu.

Kiedy wszystko jest już wysuszone możemy przystąpić do malowania i ozdabiania. Aby uzyskać efekt jesiennych liści należy nakładać obok siebie rozwodnioną farbę żółtą i różówą lub czerwoną i tworzyć łagodne przejścia w miejscu ich łączenia.

Elementy ponownie muszą wyschnąć. Jeżeli chcemy to przyspieszyć, możemy je wysuszyć suszarką do włosów.

Na koniec stawiamy świeczkę na kole będącym podstawą świecznika i za pomocą wikolu doklejamy wokół niej listki.You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za Twój komentarz.

Facebook