Jak zostać współczesnym poszukiwaczem skarbów

31 maja


Nie będzie to wpis o bieganiu po polu z wykrywaczem metali. ;) W geocaching, nie jest najważniejsze to co znajdziemy, liczą się same poszukiwania. O co chodzi? Już wyjaśniam.

Czym jest geocaching?

Geocaching to taka trochę zabawa w podchody dla dorosłych (choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby bawić się z nią razem z dziećmi!). Polega na znalezieniu ukrytej skrytki-pojemnika tzw. geocache, do której prowadzą nas podane na stronie internetowej współrzędne. Jest to akcja międzynarodowa, każdy może się przyłączyć. Nie będę się rozpisywać na temat kwestii technicznych, wszystkie potrzebne informacje znajdziecie tutaj https://www.geocaching.pl/


Geocaching może być też świetną okazją do podziwiania natury i trenowania umiejętności fotograficznych.

Gdzie mogą znajdować się skrytki?

Gdy już GPS poprowadzi nas na odpowiednie miejsce, wtedy zaczyna się najlepsza zabawa. Wiemy, że gdzieś w pobliżu znajduje się skrytka i naszym zadaniem jest ją odnaleźć. Może leży gdzieś pod kamieniem? Albo w starej dziupli? A co jeśli skrytka znajduje się gdzieś przy posągu stojącym na środku placu pełnego ludzi? W podziemnym przejściu, dzielnicy luksusowych wieżowców, ruinach zamku, pod mostem, na pustyni, na szczycie góry, w opuszczonej fabryce...

Przeżyj przygodę

Mi w geocaching podoba się to, że można przeżyć naprawdę fajne przygody, gdy GPS poprowadzi cię w jakieś dzikie, odludne miejsce lub gdy musisz szukać cache w miejscach wypełnionych ludźmi i udawać, że wszystko jest w porządku, wcale nie jesteś wandalem i nie, nie chciałaś zniszczyć tego zabytkowego budynku.:) (Zaniepokojonym wyjaśniam, że zabawa ta jest całkowicie legalna i jak najbardziej w porządku. :p) 

Nie bez znaczenia jest też to poczucie triumfu, kiedy wreszcie znajdujesz skrytkę. Mała rzecz, ale jednak zawsze to jakiś sukces! :)


Sposób na ciekawą turystykę

W całej tej akcji nie chodzi tylko o poszukiwanie skrytek, możemy też znaleźć sporo ciekawych informacji na temat miejsc, gdzie są ukryte (z opisów umieszczonych na stronie internetowej). Dlatego geocaching jest dobrym pomysłem, gdy chcemy np. zwiedzić jakieś nowe miasto.

Coś dla mapo-maniaków ;)

Jest jeszcze jedna rzecz. Mapa świata ze skrytkami. :D Ja jestem jedną z tych osób, które potrafią godzinami siedzieć na mapach Google, oglądać zdjęcia sateliterne, albo street view. Dlatego kiedy zobaczyłam mapę z geocaching od razu przepadłam. Na razie moja ulubiona skrytka to ta na środku Sahary. 

Mapa daje też dużo do myślenia, kiedy przeanalizujemy ją pod kątem gęstości umiejscawiania skrytek w poszczególnych rejonach światach. Widzicie ile radości potrafi dać geocaching zanim jeszcze wyjdziemy z domu! :)Geocaching pomaga odkrywać świat, motywuje cię do tego, aby wyruszyć. Być może pod drodze znajdziesz skarby, których wcale się nie spodziewałeś...

Zanim zabiorę was na naszą wyprawę, mały przerywnik filozoficzny. Przypatrzcie się temu niszczejącemu już dmuchawcowi. Jest to jeszcze jeden skarb, który znaleźliśmy podczas ostatniej wyprawy. Moglibyśmy go minąć z pogardą a nawet podeptać. A przecież tak naprawdę jest... piękny.

Jak odnaleźć piękno w czymś wydawałoby się z pozoru brzydkim? Bardzo ciekawie pisał o tym Piotr w swoim wpisie o piwoniach. Polecam jego bloga każdemu kto ceni sobie niestandardowe spojrzenie na rzeczywistość. :) 

Te rozważania dotyczą głównie estetyki, ale tak sobie myślę, że można je przenieść też na bardziej ludzki grunt. Pomyślmy sobie, że niektórzy ludzie mogą być takimi dmuchawcami, czy piwoniami. Jak ich potraktujemy?

To tyle ciężkich rozważań, a teraz już powoli lądujemy.

Uwaga! W dalszej części wpisu znajdują się zdjęciowe spojlery na temat umiejscowienia skrytki w Gliwicach i wyglądu geocache! :)


Ostatnio wybraliśmy się na poszukiwanie skrytki w jednej z tych bardziej dzikich okolic.


Choć może nie aż tak dzikich, jak na pierwszy rzut oka by się wydawało. :p


Ślimak tak zasuwał, że trudno było zrobić zdjęcie.Bardzo podejrzane zarośla...


Ale do odważnych świat należy!


Tym razem to ja znalazłam! :D


W środku kartka na wpisy.


I to już koniec naszej przygody. :)


Mam nadzieję, że udało mi się zainteresować was tą ideą. Chętnie poznam wasze pomysły na niestandardowe spędzanie wolnego czasu. :)

You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za Twój komentarz.

Facebook