Wieniec adwentowy

25 listopada


Dlaczego robimy wieńce adwentowe?

Poszukałam sobie trochę informacji, skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj. Liczyłam przy tym na to, że będzie to co najmniej tradycja wywodząca się ze średniowiecza ale okazało się, że pierwszy wieniec adwentowy powstał nie tak dawno, bo w 1839 roku na terenie Niemiec. Tradycję tą praktykowali głównie ewangelicy, dopiero potem została przyjęta przez katolików. W Polsce wieniec pojawił się w 1925 roku.

Tradycyjny wieniec składa się z gałęzi drzew wiecznie zielonych, czyli iglastych. Są one symbolem życia wiecznego. Różne symbole ukryte są też w innych częściach wieńca. Każda świeca ma swoje określone znaczenie, a każdy rodzaj użytej rośliny także oznacza co innego. Zapalanie świec wiąże się ze słowami Jezusa, który nazywał siebie "światłością świata". Ogólne przesłanie wieńca to radość ludzi, którzy czekają na przyjście Boga.


Teraz pora na kilka słów o moim wieńcu. Jego podkład owinęłam białą koronką. W moim przypadku była to koronka w wersji ekonomicznej - zużyłam białą koronkową bluzkę, którą kupiłam w w second handzie. Dodałam jeszcze tylko kilka kolorowych wstążek, orzechów, żołędzi i wieniec był gotowy.

Jak zrobić prosty wieniec adwentowy?

Potrzebujemy:

podkład do wieńca, 4 świeczki, kawałek tektury, białą koronkę bawełnianą, kolorowe koronkowe wstążki, orzechy, żołędzie lub inne naturalne ozdoby, szpilki, nożyczki


Najpierw owijamy podkład białą koronką. Dokładnie mocujemy ją za pomocą szpilek.


Następnie wycinamy z tektury koło o średnicy nieco mniejszej niż zewnętrzna średnica podkładu. Przytwierdzamy je szpilkami do spodu wieńca.


Ustawiamy świeczki i puste przestrzenie między nimi wypełniamy wybranymi dekoracjami.Teraz wystarczy już tylko dodać cztery ozdobne kokardki.


 Nasz wieniec jest gotowy :)You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za Twój komentarz.

Facebook